Franciszek Paszek, znany także pod pseudonimem „Kmicic”, to postać o bogatej historii, której życie uformowane zostało przez trudne czasy drugiej wojny światowej. Urodził się 21 października 1920 roku w Grybowie, natomiast jego życie zakończyło się 27 lutego 1977 roku w Dornbirn.
W trakcie swojego życia, Paszek był zaangażowany w działalność oporu przeciwko okupacji, stając się żołnierzem ZWZ (Związku Walki Zbrojnej) oraz AK (Armii Krajowej). Ważnym elementem jego kariery wojskowej była rola dowódcy oddziału partyzanckiego „Żbik”, który działał w ramach Armii Krajowej.
Dodatkowo, Paszek pełnił funkcję dowódcy plutonu w 7 kompanii III batalionu 1 pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w walkę o wolność i niepodległość Polski.
Życiorys
Franciszek Paszek zdobył dyplom dojrzałości w prestiżowej placówce. W Gimnazjum w Grybowie jego edukacja przyczyniła się do rozwinięcia talentów, które wykorzystał w przyszłości. W okresie II wojny światowej stanął na czoła dużym wyzwaniom, ponieważ pełnił dowództwo nad 30-osobowym oddziałem partyzanckim o nazwie „Żbik”. W wyniku przemian, 22 września 1944, jego jednostka została przekształcona w 7 kompanię III batalionu 1 pspodh. Armii Krajowej.
Po zakończeniu działań wojennych Franciszek, zdecydowany na ujawnienie swojej tożsamości, podjął nową pracę w Rejonowej Komendzie Uzupełnień w Gorlicach. Niestety, jego decyzje doprowadziły do aresztowania, co zakończyło się surowym wyrokiem – zesłaniem na Syberię. Dzielny Paszek nie zrezygnował jednak, wykazując niezwykłą determinację. Udało mu się uciec z transportu w rejonie Biecza, co pozwoliło mu na przedostanie się do Francji.
W obcym kraju, Franciszek wstąpił do Legii Cudzoziemskiej, kontynuując swoje życie w trudnych warunkach. Zmarł 27 lutego 1977 roku w Austrii, a jego historia pozostaje inspiracją dla wielu.
Przypisy
- Grzegorz Mazur: Wojna i okupacja na Podkarpaciu i Podhalu. Kraków: Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1998 r., s. 217–297.
- Józef Gucwa: Z leśnych koszar do kapłaństwa. Tarnów: 1992 r., s. 120.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Andrzej Marecki | Karol Romańczyk | Wilhelm Obrzut | Witold Winkler | Maksymilian Matwijów | Zygmunt Giercuszkiewicz | Eugeniusz Duda | Marian Adamaszek | Ludwik Franciszek MaciejowskiOceń: Franciszek Paszek