Kazimierz Święs to wybitna postać w polskim środowisku akademickim, który narodził się 23 września 1959 roku w Grybowie. Jako duchowny katolicki oraz znany naukowiec, posiada tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie nauk teologicznych.
Obecnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje studentom, inspirując ich do dalszego zgłębiania tematyki związanej z religią i społeczeństwem.
Jego specjalizacja obejmuje szeroki zakres zagadnień, w tym socjologię religii, socjologię wychowania oraz katolicką naukę społeczną, co czyni go cenionym ekspertem w tych dziedzinach.
Życiorys
Pochodzenie Kazimierza Święsa sięga parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie. Jego edukacja w zakresie filozofii i teologii miała miejsce w latach 1979–1985 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Swoje studia zakończył w 1985 roku, uzyskując tytuł magistra teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Praca zatytułowana „Stworzenie i początek świata w poglądach ks. Kazimierza Waisa”, napisana pod czujnym okiem ks. prof. Michała Hellera, była kluczem do tego osiągnięcia. W tym samym roku, 26 maja, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Jerzego Ablewicza w Tarnowie.
Po przyjęciu sakramentów kapłańskich, Kazimierz Święs pełnił obowiązki jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Szczawnicy. Po kilku latach, w okresie 1988–1994, rozwijał swoją wiedzę na Wydziale Nauk Społecznych KUL. W 1994 roku obronił pracę zatytułowaną „Wartości religijno-moralne młodzieży szkół średnich. Studium socjologiczne na przykładzie wybranych miast diecezji tarnowskiej”, przygotowaną pod opieką ks. prof. Władysława Piwowarskiego, co pozwoliło mu uzyskać stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii.
W 2011 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz monografii „Przemiany religijności miejskiej w czasie transformacji systemowej”, Kazimierz Święs uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych na Wydziale Teologii KUL. Od 1993 roku pracuje jako nauczyciel akademicki w Katedrze Socjologii Religii Instytutu Teologii Pastoralnej KUL, zyskując tytuł kierownika tej katedry w 2011 roku. W roku akademickim 2011/2012 pełnił również rolę dyrektora konwiktu księży studentów KUL.
Od 2017 roku jest profesorem nadzwyczajnym KUL. Swoją wiedzą dzielił się także w innych instytucjach naukowo-dydaktycznych, m.in. w Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli w latach 1995-1998, w Instytucie Teologicznym w Tarnowie w okresie 1996-1998 oraz w Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych w Lublinie w latach 1996-2011. Ponadto, w latach 1998–2004 realizował wykłady dotyczące katolickiej nauki społecznej, teologii pastoralnej i socjologii religii na Ukrainie (Lwów) oraz w Słowacji (Trnava, Różomberok).
Kazimierz Święs jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Stowarzyszenia Pastoralistów Polskich oraz Towarzystwa Naukowego KUL. W 2014 roku otrzymał zaszczytną godność Kanonika honorowego Kapituły kolegiackiej pw. Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Jego życie i praca na rzecz nauki oraz Kościoła robią wybitne wrażenie i wpisują się w bogatą tradycję polskiej teologii.
Wybrane publikacje
Kazimierz Święs jest autorem wielu interesujących prac naukowych, które przyciągają uwagę badaczy oraz studentów. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych publikacji:
- D. Lipiec, K. Święs, Polskie drogi nowej ewangelizacji, Lublin 2014,
- Przemiany religijności miejskiej w czasie transformacji systemowej, Lublin 2011.
Przypisy
- ks. Kazimierz Święs - autor | Księgarnia internetowa Poczytaj.pl [dostęp 17.02.2021 r.]
- Skład Kapituły | Parafia Wojnicz [dostęp 17.02.2021 r.]
- a b c Ks. dr hab. Kazimierz Święs prof. KUL - Więcej informacji [online], pracownik.kul.pl [dostęp 17.02.2021 r.]
- Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie [online], www.grybow.parafia.info.pl [dostęp 17.02.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Wilhelm Seidl | Rudolf Huber | Jan Główczyk (dziennikarz) | Kamil Giżycki | Adam Klich | Aleksander JachowiczOceń: Kazimierz Święs