Kamil Giżycki


Kamil Giżycki, urodzony 19 sierpnia 1893 roku w Grybowie, był niezwykłą postacią w polskiej literaturze i podróżach. Jego życie zakończyło się 19 kwietnia 1968 roku we Wrocławiu. W trakcie swojej kariery, Giżycki zyskał uznanie jako znaczący pisarz oraz podróżnik, a jego prace i doświadczenia podróżnicze pozostawiły trwały ślad w polskiej kulturze.

Życiorys

Kamil Giżycki, znany ze swojego bogatego życiorysu, rozpoczął swoją edukację w renomowanym jezuickim gimnazjum w Chyrowie, a następnie podjął studia na politechnice w Monachium. W trakcie I wojny światowej walczył w szeregach cesarskiej i królewskiej Armii, gdzie odniósł poważne rany, a po bitwie pod Częstochową trafił do rosyjskiej niewoli, stając się jeńcem w odległej Syberii.

Wykorzystując swoje rodzinne koneksje, zdołał uzyskać wolność, co pozwoliło mu objąć stanowisko dyrektora fabryki narzędzi rolniczych. Zdobył także doświadczenie podróżując po Syberii, docierając aż do Ochocka. W obliczu rewolucji lutowej w 1917 roku, wstąpił do korpusu czechosłowackiego, gdzie brał udział w ofensywie admirała Kołczaka przeciwko bolszewikom, przekształcając się w żołnierza walczącego na froncie. Od Omska posuwał się ku Jekaterynburgowi, nieustannie angażując się w walkę.

W styczniu 1919 roku, w Nowosybirsku zaciągnął się do polskiej dywizji syberyjskiej jako podporucznik. Tam kontynuował walkę przeciwko bolszewikom, biorąc m.in. udział w bitwie pod stacją kolejową w Tajdze. Jego zasługi na froncie doprowadziły do objęcia przez niego stanowiska zastępcy komendanta polskiego pociągu pancernego oraz służby w batalionie inżynieryjnym. Jednakże, sytuacja w obozie stała się dramatyczna, gdy w styczniu 1920 jego dywizja została okrążona w rejonie Krasnojarska. Giżycki, wraz z innymi żołnierzami, postanowił nie uznawać kapitulacji i zdołał uciec poza kordon okrążenia.

Po ucieczce, przez pewien czas ukrywał się w Minusińsku, gdzie ponownie krótko kierował fabryką narzędzi rolniczych. Niestety, został aresztowany przez bolszewików i, poddawany torturem, spędził dwa miesiące w więzieniu. Po ucieczce ukrywał się w tajdze, a po dwóch miesiącach udało mu się zorganizować oddział partyzancki, stając się jednym z głównych dowódców białych w Urianchaju. Wspólnie z innymi dowódcami osiągnął istotny sukces, zajmując stolicę Tuwy, Białocarską.

Niestety, po klęsce oddziałów białych oraz w wyniku odniesionej kontuzji – złamania nogi – Giżycki na przełomie 1920 i 1921 roku uciekł do północno-zachodniej Mongolii. Tam, w marcu 1921 roku, dołączył do Białych i jako ich wysłannik udał się do Sinciangu, aby nawiązać współpracę z generałem Bakiczem oraz atamanem Annienkowem. Po powrocie do Mongolii, wstąpił w szeregi armii barona Ungerna, biorąc udział w nieudanej ofensywie na Urianchaj. Jego umiejętności organizacyjne zaowocowały utworzeniem fabryki produkującej granaty, miny i gazy bojowe dla Ungerna. W połowie lipca uczestniczył w ostatniej kampanii Ungerna, jednak po niepowodzeniach, przedarł się wraz z brygadą przez północną Gobi do Mandżurii, gdzie dotarł we wrześniu 1921 roku.

W Mandżurii Giżycki zyskał status instruktora wojskowego armii generała Zhang Zuolina, później pracując jako inżynier na Kolei Wschodniochińskiej. Krótkotrwała wyprawa na Sachalin i Kamczatkę niewątpliwie wzbogaciła jego doświadczenia. Latem 1922 roku przystąpił do armii białych generała Piepieliajewa, która miała uczestniczyć w operacji mającej na celu wsparcie antybolszewickich powstańców jakuckich, jednak wkrótce podjął decyzję o powrocie do Polski, rezygnując z udziału w marszu na Jakuck.

W 1923 roku Giżycki osiedlił się w Polsce, w okolicach Lwowa. Trzy lata później, w 1926 roku, wyjechał jako preparator zwierząt z wyprawą Ossendowskiego do zachodniej Afryki, gdzie miał możliwość poznania m.in. Kamerunu. Jak jego towarzysz podróży, Jerzy Giżycki, również on na bazie tych doświadczeń napisał książkę podróżniczą oraz wydał wspomnienia z walk w Mongolii i z podróży do Polski.

W 1934 roku zakupił dużą plantację w Liberii, jednak w 1939 roku wrócił do kraju, by uczestniczyć w jego obronie. W czasie II wojny światowej działał w Komendzie Głównej AK. Po wojnie jego życie toczyło się w Wrocławiu, gdzie zarabiał na życie pisaniem książek przygodowych dla młodzieży. W 1951 roku został współzałożycielem wrocławskiego oddziału Związku Literatów Polskich, a cztery lata później uhonorowano go nagrodą literacką Wrocławia. W 1956 roku odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi.

Kamil Giżycki jest patronem ulicy na osiedlu Muchobór Wielki we Wrocławiu. W przeszłości patronował także teraz nieistniejącej Szkole Podstawowej nr 14 we Wrocławiu oraz filii Biblioteki Publicznej, znajdującej się przy pl. Piłsudskiego, blisko miejsca, w którym mieszkał na wrocławskich Karłowicach.

Jego postać przewija się również w legendzie o zaginionym skarbie barona Ungerna, rozpropagowanej przez Michałowskiego, gdzie Giżycki uznawany jest za depozytariusza tajemnicy dotyczącej miejsca ukrycia tego skarbu.

Książki Giżyckiego

Twórczość Kamila Giżyckiego jest różnorodna i niezwykle bogata. Jego dzieła, które obejmują zarówno literaturę przygodową, jak i wspomnienia z podróży, publikowane były przez szereg lat. Wśród najważniejszych książek znajdują się:

  • – Polowania egzotyczne, 1927, Wyd. Zakł. Narodowy im. Ossolińskich, Lwów,
  • – Przez Urianchaj i Mongolię. Wspomnienia z lat 1920–1921, 1929, Wyd. Dom Książki Polskiej, Lwów: Zakł. Narodowy im. Ossolińskich; późniejsze wydania w 2007 i 2011 Wyd. LTW,
  • – Ze Wschodu na Zachód. Listy z podróży, 1930, wyd. „Księg. Polska” Tow. Polskiej Macierzy Szkolnej, Warszawa,
  • – Przez knieje i stepy, 1930, 1938, Księg. św. Wojciecha Poznań,
  • – Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego, 1947, Wyd. Polskie R. Wegner, Toruń: Toruńskie Zakłady Graficzne; wydania w 1960 w Warszawie: „Nasza Księgarnia”; wznowienie w 2007 – Warszawa: Polityka. Spółdzielnia Pracy; istotne jest także niemieckie wydanie: Die grossen Taten des Schimpansen Beybun Hofberater seiner Majestät des Königs Simba: Negermärchen, 1957, Berlin, A. Holz,
  • – Wężowa Góra, opowieści z puszczy liberyjskiej, 1958, 1975, Zakład Narodowy im. Ossolińskich,
  • – Na samotnym atolu, 1958, z niemieckim wydaniem w Berlinie, 1960, 1964, 1966, Das einsame Atoll A. Holz; 1962 Verlag Kultur und Fortschritt,
  • – Nil, rzeka wielkiej przygody, 1959, 1972, 1983, Nasza Księgarnia, Warszawa,
  • – Listy z archipelagu Salomona, „Ossolineum”, Wrocław; także rosyjskie wydanie (Pisma s Solomonovyh ostrovov, Nauka, Moscow, 1974) oraz łotewskie (Vēstules no Zālamana salām, Riga: „Zinātne”, 1979),
  • – Hebanowa miłość, 1960, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław,
  • – Hevea płacze kauczukiem, Wydawnictwo Śląsk, 1962,
  • – Lwica Uanga, 1969, 1980, Nasza Księgarnia, Warszawa; również w litewskim wydaniu Liūtė Uanga: apsakymai, Vilnius, Vaga, 1966,
  • – W pogoni za Mwe, 1966, 1973, 1983, Nasza Księgarnia, Warszawa,
  • – W puszczach i sawannach Kamerunu, Nasza Księgarnia, 1966, 1970, 1975, 1986.

Każda z tych publikacji odzwierciedla nie tylko umiejętności pisarskie Giżyckiego, ale także jego pasję do odkrywania nieznanych zakątków świata oraz fascynację kulturami, które miał okazję poznać.

Przypisy

  1. Kobel E., Lista obecności czyli 700 postaci związanych z dawnym i współczesnym Wrocławiem, Wrocław: Ewa Kobel, 2017, strona 720, ISBN 978-83-927040-1-0.
  2. a b Niechcaj-Nowicka, E., 1998: Pisarze Dolnego Śląska. Wojew. i Miejska Bibl. Publiczna, Wrocław, s. 65–67.

Oceń: Kamil Giżycki

Średnia ocena:5 Liczba ocen:6