Adam Klich, urodzony 25 grudnia 1927 roku w Grybowie, był uznawanym polskim naukowcem oraz profesorem nauk technicznych. W swojej karierze akademickiej pełnił rolę nauczyciela na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie miał znaczący wpływ na rozwój wielu studentów.
Nie można również pominąć faktu, że Adam Klich był ojcem Bogdana Klicha, który także wpisał się w historię polskiej nauki i polityki.
Adam Klich zmarł 10 sierpnia 2022 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie dziedzictwo w postaci wkładu do polskiej nauki i wychowania nowych pokoleń inżynierów.
Życiorys
Adam Klich to postać związana z nauką i edukacją w Polsce. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce, a następnie kontynuował naukę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1954 roku był zaangażowany w pracę naukowo-dydaktyczną na tej uczelni. W 1964 roku uzyskał stopień doktora, w 1967 roku habilitację, a następnie został profesorem nadzwyczajnym w 1974 roku oraz profesorem zwyczajnym w 1984 roku.
W swojej karierze akademickiej pełnił wiele funkcji, w tym prodziekana Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych, jak również dyrektora wspomnianego wydziału oraz Instytutu Maszyn Górniczych i Hutniczych, którym zarządzał w latach 1982–1999. Adam Klich był również aktywnym członkiem i przewodniczącym wielu Rad Naukowych w kraju i za granicą.
W 1990 roku objął przewodnictwo w Sekcji Mechanizacji Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. Ostatnie lata swojej kariery zawodowej spędził w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, gdzie mógł dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami naukowców.
Otrzymał Liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski, Oficerski oraz Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a także Medal Komisji Edukacji Narodowej. Po zakończeniu życia, znalazł spoczynek w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Aleksander Jachowicz | Kazimierz Święs | Wilhelm Seidl | Rudolf Huber | Jan Główczyk (dziennikarz) | Kamil GiżyckiOceń: Adam Klich