Muzeum Parafialne w Grybowie to ciekawa instytucja kultury, która zyskuje na znaczeniu w regionie. Znajduje się w budynku drewnianej plebanii, której historia sięga roku 1699. Ten zabytkowy obiekt nie tylko zachwyca swoim wyglądem, lecz także stanowi doskonały kontekst dla prezentacji bogatego dziedzictwa lokalnej społeczności.
Co więcej, muzeum jest filią tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego, co pozwala na szersze ukazanie tradycji i kultury religijnej regionu. Dzięki temu odwiedzający mają okazję poznać nie tylko lokalne, ale również szersze konteksty historyczne, które wciąż mają wpływ na życie społeczności Grybowa.
Historia Muzeum Parafialnego
Muzeum parafialne w Grybowie zostało utworzone dzięki staraniom ks. Jana Solaka (+ 1961), który był proboszczem w grybowskiej parafii. Jego celem było stworzenie miejsca, w którym mogłyby być eksponowane elementy wyposażenia, pochodzące z rozebranego w 1908 roku kościoła parafialnego. W wyniku wydarzeń po II wojnie światowej, zbiory muzeum wzbogaciły się o eksponaty pochodzące z grybowskiej synagogi, a także z pobliskich cerkwi oraz ocalałych elementów z drewnianego kościoła świętego Bernardyna, który spłonął w 1945 roku.
Przez długie lata o rozwój Muzeum dbał następny proboszcz, ks. Adam Kaźmierczyk (+2004), który pełnił również funkcję kustosza placówki. W 1962 roku przygotowano katalog zbiorów, a w 1970 roku budynek plebanii został wpisany do rejestru zabytków, co przyczyniło się do jego ochrony.
W 2006 roku, nowym proboszczem parafii św. Katarzyny w Grybowie oraz opiekunem Muzeum Parafialnego został ks. Ryszard Sorota. Przejął on również obowiązki związane z jego zabezpieczeniem oraz modernizacją. Wprowadzono podstawowe prace mające na celu ochronę „starej plebanii”, a zbiory muzealne zostały starannie rozmieszczone w odpowiednio przygotowanych i doświetlonych pomieszczeniach.
W 2009 roku biblioteka parafialna została przeniesiona do nowego pomieszczenia przylegającego do muzeum, co wzbogaciło ofertę kulturalną tej placówki.
Ekspozycja
W zachodniej części budynku zlokalizowane jest muzeum, które odgrywa niezwykle ważną rolę w zachowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego. W jego zbiorach znajdują się eksponaty dawnego malarstwa oraz rzeźby, a także cenne artefakty rzemiosła artystycznego i piśmiennictwa, które pochodzą nie tylko z kościołów katolickich, ale również z cerkwi greckokatolickich oraz obiektów judaistycznych.
Wśród najcenniejszych zbiorów wyróżnia się gotyckie, malowane na desce przedstawienie św. Zofii z trzema córkami z około 1450 roku, które zostało wykonane przez nieznany warsztat z Małopolski. Kolejnym ważnym eksponatem jest późnogotycki obraz Świętej Rodziny z przełomu XV i XVI wieku, który obecnie można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Do cennych eksponatów zaliczają się także dwa trójkątne zwieńczenia ołtarza tryptykowego z popiersiami proroków Daniela oraz Zachariasza, datowane na około 1460 rok.
Istotną część zbiorów stanowią ikony pochodzące z łemkowskich cerkwi, z najstarszymi z XVIII wieku, w tym św. Jerzy, św. Michał Archanioł oraz Matka Boska z Dzieciątkiem. Inne ikony, przede wszystkim fragmenty ikonostasu, pochodzą z następnego stulecia. Dominującą część kolekcji stanowią dzieła z grybowskich kościołów, w tym późnobarokowe obrazy św. Katarzyny oraz Męczeństwo św. Andrzeja, a także figurka św. Jana Nepomucena z drugiej połowy XVIII wieku.
Ważnym elementem muzeum są również starodruki, w tym księgi liturgiczne z XVII i XVIII wieku, ewangeliarze z początku XIX wieku, a wśród nich pergaminowy dokument królewski z 1724 roku, który był adresowany do rzemieślników grybowskich i nosił własnoręczny podpis króla Augusta II Mocnego. Muzeum posiada także unikatowy, ponad 200-letni zwój Tory, który został oddany przez grybowskich Żydów miejscowym księżom na przechowanie, zanim Niemcy wywieźli ich do obozów zagłady.
Przypisy
- Muzeum Parafialne w Grybowie [dostęp 08.06.2013 r.]
- Chronowska Barbara: „Historia parafii” na stronach Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej w Grybowie [dostęp 08.06.2013 r.]
- http://www.grybow.parafia.info.pl/?p=main&what=49 [dostęp 17.04.2013 r.]
- J. Skrabski, Kościoły Grybowa. Monografia historyczno-artystyczna, Kraków 2010 r., s. 283-284
- Zmarł ks. Prałat Adam Kaźmierczyk, „Kurier Grybowski” 1/24(2004), s. 2-3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Liceum Ogólnokształcące im. Artura Grottgera w Grybowie | Bank Spółdzielczy w Grybowie | Biała Wyżna | Dwór Hoschów w Grybowie | Grybów (stacja kolejowa) | Ratusz w GrybowieOceń: Muzeum Parafialne w Grybowie