Karol Tulszycki


Karol Tulszycki to postać, która z pewnością zasługuje na szczególne uwzględnienie w kartach historii Polski. Urodził się 28 stycznia 1832 roku i pozostawił po sobie znaczny ślad, zwłaszcza w kontekście działalności społecznej oraz militarnych zaangażowań. Zmarł w Grybowie 25 stycznia 1888 roku.

Był nie tylko farmaceutą, ale także aktywnym działaczem społecznym, który dążył do poprawy warunków życia ludzi wokół siebie. Jego zaangażowanie w sprawy publiczne było widoczne na wielu płaszczyznach.

Warto zaznaczyć, że Tulszycki był także żołnierzem Legionów Polskich na Węgrzech, co świadczy o jego oddaniu i chęci walki o wolność kraju. Uczestniczył w powstaniu styczniowym, co podkreśla jego patriotyczną postawę oraz gotowość do czynów heroicznych w obliczu trudnych czasów. Jego życie i dokonania mają swoje miejsce w szerszym kontekście polskiej historii, gdzie heroizm i poświęcenie były na porządku dziennym.

Życiorys

W 1848 roku, Karol Tulszycki podjął ochotniczą służbę w powstaniu węgierskim, pełniąc funkcję oficera kawalerii w korpusie Damianicza. Po jego klęsce, wstąpił do wojska austriackiego, gdzie osiągnął stopień nadporucznika (Oberleutnant). W 1863 roku, Tulszycki przybył do Królestwa Polskiego i jako kapitan, włączył się w szeregi armii powstańczej. Niestety, po porażce powstania styczniowego, wrócił do Galicji. Tam podjął pracę jako praktykant aptekarski w aptece Walerego Rogawskiego, który również był powstańcem, w Gorlicach.

W 1870 roku, po zdaniu wymaganych egzaminów, ukończył studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Lwowskim. W kolejnym roku uzyskał koncesję na otwarcie apteki w Grybowie. Aby spłacić dług, który zaciągnął na jej uruchomienie, równocześnie pracował jako zarządca destylarni ropy naftowej w Siarach. Karol Tulszycki był również zaangażowany w działalność społeczną: w 1876 roku został pierwszym prezesem oraz skarbnikiem Towarzystwa Zaliczkowego, które sam współzałożył w Grybowie. Ta instytucja kontynuuje swoje tradycje do dziś, tworząc Bank Spółdzielczy w Grybowie.

W 1879 roku objął rolę radnego Grybowa, a jego inicjatywy doprowadziły do powstania w miasteczku domu opieki dla osób starszych i niedołężnych. Zmarł po długiej chorobie serca, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu w Grybowie. Po jego śmierci, apteka, którą prowadził, przeszła w ręce kolejnych właścicieli, w tym Józefa Kordeckiego oraz Józefa Hodboda.

3 sierpnia 1963 roku, w setną rocznicę powstania styczniowego, z inicjatywy dyrektora krakowskiego Muzeum Farmacji, dr Stanisława Pronia, nadano aptece w Grybowie imię Karola Tuszyńskiego, wmurowując jednocześnie pamiątkową tablicę w elewację współczesnego budynku apteki.

Przypisy

  1. BS Grybów. Założyciele [online], www.bsgrybow.pl [dostęp 26.12.2018 r.]
  2. Filipowicz-Solarz M. Jasna i ciemna strona legendy Powstania Styczniowego Kurier Grybowski 2013 nr 1 s. 10-12 [dostęp 26.12.2018 r.]
  3. a b c d Bilek M. Dzieje aptek w powiecie nowosądeckim do 1951 roku Nowy Sącz 2010 s. 63 - 65 ISBN 978-83-908899-6-2

Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":

Jan Witek (dyplomata) | Tomasz Poręba | Andrzej Chronowski | Henryk Orliński | Andrzej Romanek

Oceń: Karol Tulszycki

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:17