Ostatni rok w polskiej Policji przyniósł znaczące zmiany, które mają na celu dostosowanie formacji do rosnących wyzwań. W obliczu znacznej liczby wakatów, zwłaszcza w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa, Komendant Główny Policji Marek Boroń zainicjował szereg reform. Wprowadzone zmiany obejmują nowelizacje w systemie rekrutacji oraz szkoleń, które mają uczynić służbę w Policji bardziej atrakcyjną i dostosowaną do wymagań rynku pracy.
Do kluczowych elementów wprowadzonych reform należy nowy tryb postępowania kwalifikacyjnego dla byłych funkcjonariuszy. Ustawa z dnia 1 października 2024 roku ułatwia im powrót do służby w Policji oraz wprowadza możliwość służby kontraktowej. Dzięki tym rozwiązaniom, policjanci zwolnieni z formacji mogą ubiegać się o ponowne przyjęcie na korzystniejszych warunkach, co ma na celu zwiększenie ich zainteresowania powrotem do służby.
Kolejną nowością jest wprowadzenie systemu hybrydowych szkoleń, które umożliwiają większą liczbę policjantów podniesienie kwalifikacji bez konieczności opuszczania swoich miejsc pracy. W rezultacie w 2024 roku zrealizowano 78% potrzeb w zakresie szkoleń podoficerskich i 67% szkoleń aspiranckich. Nowe podejście do szkoleń oraz wprowadzone zmiany w procedurach awansowych mają na celu zwiększenie satysfakcji z pracy w Policji oraz przyciągnięcie nowych kandydatów, co już przynosi efekty w postaci zmniejszenia liczby wakatów.
Wzrost zainteresowania pracą w Policji jest widoczny na przykład w liczbie złożonych podań. W 2024 roku złożono rekordowe 22 481 wniosków, co okazało się znacznie wyższe niż w latach poprzednich. Komendant Główny Policji ogłosił także harmonogram naborów na 2025 rok, planując przyjęcie co najmniej 6 500 nowych funkcjonariuszy. Tak znaczące zmiany i reformy wskazują na długofalowe plany mające na celu zapewnienie odpowiedniej kadry w Policji, co powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w kraju.
Źródło: Policja Nowy Sącz
Oceń: Reformy w Policji: Nowe szanse i zmiany w rekrutacji
Zobacz Także